Röportaj 01

Bu ayki röportajımızı üniversiteden geçen yıl mezun olup yönetim danışmanlığı kariyerine hızlı ve kararlı bir adım atan 25 yaşındaki Berk ile yapıyoruz.

- Merhaba Berk, bize biraz mesleğinden ve yaptıklarından bahseder misin?

Üniversite eğitimimi İngilizce İşletme üzerine tamamladıktan sonra Yönetim Danışmanlığı (Management Consulting) konusuna özelleştim. Şimdi çok yenilikçi bir danışmanlık firmasında sektör araştırmaları yapıyorum ve kariyerimi kurumsal şirketlerin üst yönetimlerine danışmanlık vermek üzere şekillendiriyorum.

- Kurumsal işletme danışmanlığı tam olarak neyi kapsıyor acaba?

Aslında Türkiye’de henüz pek aşina olmadığımız bir danışmanlık şekli bu, fakat son yıllarda hem danışman arayan şirket sayısı hem de danışmanlık veren şirket sayısının ciddi artış gösterdiğini görüyoruz. Şirketlere yönetim danışmanlığı vermek her konuda olabilir; finans, insan kaynakları, pazarlama, fiyat politikalari vb. Küçük ve orta ölçekli kobiler için yönetim danışmanlığı veren firmalar da mevcut veya çok büyük kurumsal holdinglere danışmanlık yapan firmalar da var. Türkiye’de bazı şirketler danışmanlık alma konusunda çekingen ve bilinçsiz davranıyorlardı, kendi işimi kendim bilirim diyen patron sayısı çoktu fakat bu artık değişiyor, herkesin her konuda tecrübesi olmadığı gerçeği ve danışmanlık şirketlerinin çok özel konularda bile çok yoğun tecrübelerinin olması şirketleri onlarla çalışmaya itiyor. Türkiye’nin Sabancı ve Koç gibi büyük holdingleri de yıllarca yurt dışında faaliyet gösteren yönetim danışmanlığı şirketleriyle beraber çalıştılar ve halen de bir çok firmadan çeşitli danışmanlıklar alıyorlar. Türkiye’de danışmanlık konusunda faaliyet gösteren çok büyük yabancı firmalar halihazırda mevcut; Mc Kinsey, At Kearney, Price Waterhouse Coopers, Arthur Andersen bunlardan yanlızca bazıları. Bu şirketler muhasebe danışmanlığından tutun da insan kaynakları danışmanlığına kadar her türlü konuya eğiliyorlar. Artık yavaş yavaş bu da değişiyor ve danışmanlık veren şirketler de belirli bazı konularda özelleşmeye başlıyor. Mesela benim ilgilendiğim konu, kurumsal şirketlerin doğrudan üst yönetimlerine liderlik, organizasyonel yapılar ve şirket içi verimlilik gibi danışmanlıklar vermek.

- Alışılmamış bir sektörde ilerliyorsun, sana kariyerinde başarılar diliyor ve özel hayatına geçiyoruz. Nerede oturuyorsun? Boş zamanlarında neler yaparsın ve nerelerde takılırsın?

Avrupa yakasında Fulya taraflarında yaşıyorum. Dışarı çıkmayı ve bilmediğim yerlere gitmeyi gerçekten çok severim. Eskiden Beyoğlu’nda takılmayı çok severdim, orada birçok arkadaşımla her mekanı tek tek gezerdik, fakat iş hayatının gün içinde verdiği stres beni Taksim’in kalabalığından biraz uzaklaştırdı, artık Kadıköy’de gezmeyi daha çok seviyorum. Sokakları daha sakin, daha sessiz, Moda civarlarında çok sakin mekanlar var.

- İlgilendiğin iş harici başka ne konular var, gezmek ve İstanbul’u keşfetmek dışında?

Sokak yemeği yemeye bayılırım; pilav, kokoreç ve midye nerede görsem, tok bile olsam hemen alıp yerim :) Ciddi olarak müzik ile ilgileniyorum, üniversitede öğrenciyken arkadaşlarla grubumuz vardı, bateri çalardım. Bu hobim daha sonra biraz seyrekleşse de yine müzik yapmaktan çok hoşlanıyorum. Bilgisayar ve PS3’ümle oyun oynuyorum bolca, özellikle haftasonları 5-6 saat oyun oynamaya vakit ayırıyorum. Şiddet içeren oyunlardan çok beni zorlayacak, aklımı çalıştırmamı sağlayacak oyunlar genelde tercihim. Buarada bilet koleksiyonum var, eklemek isterim :) İlk gittiğim futbol maçının bileti bile hala durur ki Premier Lig maçıydı :)

- Seyahat etmekten hoşlanır mısın? Çalışma hayatının temposu arasında yurt dışına çıkabilecek zaman bulabiliyor musun?

Evet, yurt dışına çıkmayı çok severim, özellikle ABD ve İngiltere’ye gidiyorum fırsat buldukça. Hatta 4-5 sene evvel ABD’ye giderek biraz Japonca öğrenmiştim, burdan da TENGA’ya bağlayabiliriz konuyu sanırım :)

- Henüz TENGA’ya gelmeden önce özel yaşamından biraz bahdeselim. Kız arkadaşın var mı? İlişkilere bakışın hakkında da biraz yorumlarını alalım.

Kız arkadaşım var, 6 aydır duygusal bir birliktelik yaşıyorum. Karşı cinste kesinlikle farkındalık ve akıl ararım, etrafında olup bitenlerden haberi olacak ve olgun, kesinlikle olgun olmalı. Tabi duygusal bağın yanında cinsel uyum da çok önemli.

- Yetişkin oyuncakları hakkındaki bakış açın nedir, hayatında herhangi bir yeri var mı?

Öncelikle belirtmek gerekirse hayatımda hiç bir zaman erotik shop’a girmedim, merak bile etmedim içinde ne satılıyor diye, gerçi internetten karşıma çıkıyordu, satılanları görüyordum, istesem internetten satın alabilirdim ama kendimi bildim bileli oradaki ürünler beni itiyordu. En eğlenceli ortamlardan biri olması gerekirken her nedense maalesef binaların üst katlarında konumlanmış şekilde toplumdan soyutlanmış bir yapıdalar. Halk arasındaki tabulardan, cinselliğe olan kapalılıktan ve çoğunlukla kalitesiz, hijyenik olmayan, rahatsız edici görüntülere sahip ürünlerden dolayı bu gibi dükkanların çok kötü repütasyonları var Türkiye’de.

- TENGA hakkında neler düşünüyorsun? Kullandığın bir TENGA oldu mu?

TENGA ile ilk tanıştığımda çok ama çok şaşırdım, sanki uzaydan gelen bir aleti bana tanıtıyorlarmış gibi hissettim, zaten videoları seyrettikten hemen sonra hiç düşünmeden Deep Throat Cup satın aldım. Düşünün yıllarca aklımdan bile geçmemiş yetişkin oyuncağı satın almak, TENGA ile tanışıyorum ve hemen alıyorum. Üstelik 9-10 kere de kullandım :D Ürünlerin müstehcenlik içermemesi ve bu ürünleri çok rahat şekilde, insanı hiç rahatsız etmeden sunmanız beni gerçekten etkiledi. İçinde barınan ciddi teknoloji olsun, kurumsal kimliğiniz olsun ve bu işi sağlıklı, hijyenik şekilde yapmanız gerçekten şaşırtıcı derecede mutluluk verici. Japonlar teknoloji ve mühendislikle özdeşleştirilen bir toplum, aslında hiç de şaşırmamak gerekir bunların onların elinden çıktığına. TENGA’yı tecrübe ettikten sonra arkadaş çevresinde hiç utanmadan rahatça anlatabildim, hemen telefonumdan fotoğrafları veya videosunu gösterebiliyorum. Kadın organını taklit eden bir ürünle bunu yapmak kesinlikle mümkün olamaz. Yani ürünlerinizin fonksiyonel özellikleri haricinde toplum üzerinde sosyolojik ve psikolojik bir çok pozitif etkisi olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla yaptıklarınız çok başarılı. İnsanlar cinsellik hakkında rahatça konuşmalı ki farkındalık sağlansın ve toplumun cinsel sağlık ve bilinç seviyesi yukarı çıksın, cinsellik kaynaklı psikolojik sorunlar çözülsün. Üstelik bu gibi ürünlerin arkasında güvenilir ve kurumsal bir markanın olması, hatta bu markanın bir çok sosyal sorumluluk kampanyası düzenlemesi çok güven verici. Prezervatifi hastalıktan korunmak veya aile planlaması için, yani baba olmamak için kullanıyoruz, tamamen negatiflikler üzerine bir tüketim, fakat TENGA kullanmak kendime ayırdığım özel zamanı çok daha kaliteli ve zevkli hale getirmekten ibaret, yani tamamen dolu dolu alınan mantıklı ve pozitif bir karar.

- Bizimle sohbet ettiğin ve sorularımızı cevaplandırdığın için çok teşekkür ediyor, sana mesleki ve sosyal hayatında başarılar diliyoruz.

Ben teşekkür ederim.

TENGA Türkiye Facebook TENGA Türkiye Twitter
Kargo 5TL
100TL Üzeri Kargo Bedava Paket Gizliliği
Kapıda Ödeme Axess'e 12 Taksit
Copyright© Pandoris® LTD. Her hakkı saklıdır.