Röportaj 02

İstanbul Bebek’te mükemmel bir boğaz manzarası eşliğinde Selin ve Sonay ile buluştuk ve ortaya çıkan keyifli sohbeti sizlerle paylaşıyoruz.

- Öncelikle bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Eğitiminizi tamamladıktan sonra nasıl bir kariyer yolu seçtiniz, ilgi alanlarınız ve hedefleriniz nelerdi?

Selin: İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra medya sektörü yerine, her zaman aklımda olan halkla ilişkiler alanında tecrübe kazanmak istedim. Bunun üzerine İngiltere’ye giderek Londra’da kısa süreli bir eğitim aldım ve döndükten sonra farklı ajanslarda çalışmaya başladım. Son çalıştığım ajanstayken Sonay’ın da bünyesinde yer aldığı bir Alman markasına iletişim danışmanlığı veriyordum. Arkadaşlığımız da bu vesilesiyle başlamış oldu…

Sonay: Almanya doğumluyum. Essen Üniversitesi’nde İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndüm ve bir Alman firmasının Pazarlama departmanının başına geçtim.

- Ülkemizde sosyal yaşamda cinsellik kavramının algılanışı ve mevcut tabular hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Sonay: Almanya’da doğup büyümüş olmamdan geliyor sanırım, kız arkadaşlarımla sohbetlerimiz nispeten daha rahat geçerdi. Buna rağmen konu cinselliğe geldiğinde Türk kadınları sorumluluklarının da bilinciyle soru ya da sorun ne olursa olsun paylaşmamayı tercih ettiğini gördüm. Ülkemizde cinselliği yaşasanız bile paylaşmak ya da konuşmak ayıp görülüyor. Bundan rahatsızım.

Selin: Ülkemizde kadın olmayı geçin, kadın olmanın bilincini taşımak dahi zor. Çünkü biz hayatımızın her evresinde ‘sorumlu’ bireyler olmayı öğrendik. Ailemize karşı sorumlu evlat, kardeşimize karşı sorumlu abla, evlilikte sorumlu eş, kısacası her zaman ‘sorumluluk’ sahibi bireyler… Bakın etrafınıza, bu bilinçte yetiştirilen kaç kadın kendi hayatı ve istekleri olduğunun ve önceliği kendisine vermesi gerektiğinin farkında? İşte bizim iş fikrimiz tam bu noktada doğuyor. Çünkü biz mutlu kadınların mutlu bir toplum yaratacağına inanıyoruz. Mutlu bir kadın ise kendini, bedenini tanıyan ve ne istediğini bilen kafa yapılarından doğuyor. Tabii seks bunun sadece bir yönü... Ülkemizde maalesef hala cinsel hayatını bilinçli yaşayamayan, sormaya çekinen, bedenini tanımayan kadınlar var. Bu durum beni üzüyor.

- Çalışma hayatında çok yoğun olduğunuzu biliyoruz, peki bulduğunuz boş zamanları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sonay: Benim için spor yaşamın bir parçası. Bulduğum her boş vakitte spor yapıp kendimi dinliyorum. Ama ben genelde ‘kız’ sporları yerine erkeklerin arasında dumble’lar ile savaşıyorum. Hatta hocalar yakında bu programla aya çıkarsın diyorlar.

Selin: Ben Sonay’ın aksine spor diye yanıp tutuşan ama tembelliğe boyun eğenlerdenim. Bir süre yoga yaptım fakat şu an vakitsizlikten devam edemiyorum. Kışın snowboard için birkaç günlüğüne de olsa dağ tatili yapmaya çalışıyorum. Onun dışında hayatımın merkezinde “gezmek” var. Dünyanın farklı noktalarına gitmek, farklı kültürler ve insanlar tanımak benim yaşam enerjim.

- Özel bir soru ile devam edelim; bekar mısınız, evli mi, nişanlı mı, yoksa erkek arkadaşınız var ve bir ilişki içinde misiniz?

Sonay: Şu an birlikte olduğum birisi var, evet.

Selin: Sadece bir ilişki mi? Ben çok eşlilikten yanayım. Şaka şaka, gayet yalnız ve mutlu bir İkizler burcuyum.

- Türkiye’de erkeklerin cinselliğe bakış açıları hakkında görüşleriniz nedir? Kadının seks objesi olarak görülmesi gibi bir sorun olduğunu düşünüyor musunuz?

Sonay: Bu soruya son Amsterdam gezimizde başımıza gelen komik bir anıyla cevap vereceğim; Selin’le Redlight bölgesinde geziyoruz :) Orası sonuçta erkekler için ve kadın vücudunun seks objesi olarak sergilendiği en tanınmış bölgedir herhalde. Şaşıp kalıyorsun oradaki özgürlüğe, neyse… Ben telefonda konuşuyordum ve yanımdan geçen bir Türk erkeği benim de Türk olduğumu anlayınca, orada, o saatte gezdiğim için bana kızdı ve kafa sallayarak ayıplayan mimikler sıraladı. Çok güldüm çünkü erkeğin kendi özgürlüğüne bakın, kendisi ne sebeple oraya giderse gitsin, beni oraya yakıştıramadı. Çünkü akıllarındaki ‘evlenilecek’ kız modeli için tehdit oluşturdum. Onlar için birlikte olmaktan keyif aldıkları kızlar (tatlı) ve evlenmek istedikleri kızlar (ana yemek) var. Ve ana yemek tatlısız olmaz. Ne kadar yanlış bir düşünce aslında…

Selin: Türkiye’de ilişkilerin gitgide yozlaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu sadece cinselliğe bakış açımızdan değil, iletişimsizliğimizden ve empati yeteneğimizin gitgide körelmesinden de kaynaklanıyor. Bir erkek cinselliğini sonuna kadar ve istediği kadınla özgürce yaşamak istiyor ve yaşıyor da. Ama bir kadın bu şekilde yaklaştığı zaman önyargılar hemen bir etiket yapıştırıyor. Bu durumu sosyal ve toplumsal baskılarımız oluşturdu ama kimse bunu kırmak için çaba göstermiyor. Çünkü belli kalıplar içinde yaşamaya alıştırıldık.

- TENGA markası ve erkeklere yönelik ürünlerimiz hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bir erkek olsanız kullanır mıydınız? Erkek arkadaşınıza veya eşinize tavsiye eder miydiniz, hediye eder miydiniz?

Sonay: TENGA’lar benim için tasarım harikası ürünler. Piyasada satılan kadınlara özel yetişkin oyuncakları ne kadar tasarım ödüllü olsa da, çoğu birbirinin benzeri. TENGA ise sıradışı tasarımıyla her zaman merak uyandırıyor. Açıkcası biz bile merak ettik ve bazılarının iç tasarımlarını yakından inceledik; içlerinde ciddi emek olduğu ortada; girintiler, çıkıntılar, masaj bölgeleri ve bir sürü farklı uyarım noktası yaratılmış ;) Erkekler nasıl merak etmesin! Kadınların, yalnız başına seyahat etmeye hazırlanan erkek arkadaşlarına ve eşlerine hediye edebileceği süper bir hediye TENGA.

Selin: Ben bir erkek olsaydım, 40 modelini de kesinlikle tek tek denerdim. Zaten Flip Hole ve 3D’lerin videoları bile başlı başına izleyeni büyülemek içi yeterli. Kadın olarak bile izlediğim zaman heyecanlanıyorsam erkeklerin neden hemen sahip olmaya yöneldiklerini anlayabiliyorum. Dolayısıyla erkek arkadaşıma kesinlikle hediye ederdim.

- Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

Selin & Sonay: Asıl biz teşekkür ederiz

TENGA Türkiye Facebook TENGA Türkiye Twitter
Kargo 5TL
100TL Üzeri Kargo Bedava Paket Gizliliği
Kapıda Ödeme Axess'e 12 Taksit
Copyright© Pandoris® LTD. Her hakkı saklıdır.