Röportaj 04

Bu ayki röportajımızı 26 yaşındaki Batu ile yapıyoruz. Kendisini hem yakından tanıyoruz, hem de TENGA hakkındaki düşüncelerini dinliyoruz.

Biraz yaptıklarından bahsederek başlayalım. Eğitimini ne üzerine tamamladın? Nasıl bir kariyer yolu seçtin?

Üniversite eğitimimi Aktüerya üzerine tamamladım. Hemen ardından yine Aktüerya Bilimleri üzerine yüksek lisans yaptım. Neden yüksek lisansını da aynı bölüm üzerine yaptın diye soranlara, anlamadığım konular vardı tekrar etmek için gittim diyorum. Bu sene İşletme doktorasına başladım. Okumaktan nefret ediyorum diyorum ama kimse inanmıyor :) Sigortacılık üzerine okudum ama kariyerimi bankacılık üzerinde ilerletiyorum. Aktüerya alanındaki bilgimi bankacılık sektöründe kullanıyorum.

Bize Aktüerya’nın ne olduğunu biraz açar mısın?

Aktüerya, sigortacılık alanında risk matematiği olarak açıklanıyor. Hayat ve hayat dışı sigortaların fiyatlama altyapısını oluşturan bir alan. Yoğun istatistik ve matematik kullanan bir bölüm. 2008 yılından itibaren, aktüer ünvanı Türkiye’de 4 aşamalı bir sınav üzerinden veriliyor. Ben Marmara Üniversitesi’nde okudum. Yüksek lisansımı Bahçeşehir Üniversitesi’nde yaptım.

İstediğin ve mutlu olduğun şeyi yaptığına inanıyor musun? Mesleğindeki ana hedeflerin neler ve bunları gerçekleştirmek için planlı bir hayat mı yaşıyorsun?

Biliyorum alıştırma turları bunlar. Daha zor sorular var değil mi? Korkuyorum. Şu andaki görevim satış geliştirme; satış hacmini ve kanallarını arttırmak için analiz ve araştırma yapan bir departman. Oldum olası ayrıntıları, detay işleri sevmişimdir. Benim için detaylarla uğraşıp ayrıntıları gözden kaçırmamaya çalışmak bulmaca çözmek gibi adeta. Yani evet, istediğim ve mutlu olduğum işi yapıyorum. Şu an yaptığım işten ve genel olarak mesleğimden memnunum.

Bir sanatçı olmadığım için ortaya eser çıkarmak gibi bir hedefim yok. Benim için hedef başarılı olmak. Başarılı olmak için uzun vadeli planlarla yürümek özellikle Türkiye gibi bir ülkede doğru değil. Kısa vadeli ve anlık kararları ne kadar doğru verirseniz o kadar başarılı oluyorsunuz. Hedeflerime ulaşmak için disiplinli olmaya çalışıyorum. Her sabah iki yumurta, yatmadan önce ılık bir süt gibi şeyler değil tabi ama planlıyım diyebilirim. Yine de kariyer anlamındaki planlı tutumumu, sosyal hayatta uygulamak yerine bırak dağınık kalsın diyorum.

İlişkilerle ilgili sorulara geçelim. Kız arkadaşın var mı? Bir kadından beklediklerin neler?

Daha önce hiç kız arkadaşım olmadı, kendimi saklıyorum, ilki özel olsun istiyorum. Şaka şaka, yazın, 1000 kadınla nasıl yattım! Esprilerden sonra davul efekti kullanıyor musunuz? Son ilişkim yaklaşık 4 sene sürdü, kız arkadaşımdan ayrılalı 2 sene oldu, TENGA ile tanışalı ise 1,5 sene... :) Belki bu size bir kadından beklediklerim hakkında fikir verebilir. Hatta düşündüm de TENGA hakkında bile bir fikir verir bu durum. Şaka bir yana, ben de bu sorunun cevabını arıyorum şu sıralar ama illa cevap ver diyorsan genel anlamda zeka ve dürüstlük arıyorum. Genelde kadınlarda bu özelliklerden biri diğerinin yokluğunda ihtiyaçtan ötürü ortaya çıkıyor. İki özelliği de olan kadın beklentilerimi karşılar. Ah keşke bu soruyu cevaplarken “no easy way out” çalsaydı.

Kendine ayırdığın zamanlarda arkadaşlarınla beraber dışarı çıkmayı sever misin? Neler yaparsın genelde?

Röportajın konseptinden dolayı bazı cümleleri hangi anlamda kullandığını anlamakta güçlük çekiyorum! Public konseptiyle aran nasıl diye sormadığınızı varsayıyorum. Zira o konuda uzman arkadaşım var dilersen röportaj ayarlayabiliriz ama benim alanım değil. Ben çatısı olan yerleri seviyorum. Evde olduğumda genelde dizi ve film izliyorum. Haftanın dört günü mutlaka spora gidiyorum. Zihnimi boşaltmamda ve gün içinde zinde olmamı sağlıyor. Geçici heveslerim var, ben onlara dönemlik hobiler diyorum. Bu aralar evimdeki boş odayı tahta atölyesine çevirdim, ufak tefek işler yapıyorum kendi çapımda. Daha önce bowlinge merak salmıştım, 2 sene profesyonel olarak oynadım, sonra bıraktım. Dönemsel hobimilerimi terk ettiğim zaman arkadaşlarımla daha fazla vakit geçiriyorum.

Anadolu yakasını seviyorum. Moda, Caddebostan Sahil sıkılmadan gittiğim yerler arasında. Çekirdek bir arkadaş kadrom var, onların dışında bazen farklı arkadaş grupları giriyor hayatıma. Sakin bir sosyal yaşam diyebiliriz.

TENGA ile tanışmadan önce bu gibi bir markaya ilgin olmuş muydu veya yetişkin oyuncaklarının kullanılması hakkında neler düşünüyordun?

Yetişkin oyuncakları diyince benim aklıma gelen nedense hep arabalar ama yine de soruya cevap vereceğim. Daha önce böyle bir ilgim olmadı. Komik bir anım var ama yine de bir deneyim diyemem, hatta benimle doğrudan ilgisi yok. Bir kız arkadaşıma satın alması konusunda destek vermiştim. Destek derken, tek başıma satın almaya zorlandım. Erkek olarak bayanlar için yetişkin oyuncağı alıyor olmak özgüvenimde çeşitli yaralar açtı tabi. Tercihlerimi de sorgulamamı sağladı. Neyse ki alnımın akıyla çıktım içsel sorgulamamdan.

Açık fikirli bir çevreye sahibim, genelde bilinçli ve aklı başında insanlar var etrafımda, dolayısıyla cinselliği bir tabu olarak görmüyorum ya da görmek zorunda kalmıyorum, yine de yetişkin oyuncakları hayatımda pek yer almadı. Herhangi bir araştırma yapmadım ya da kulak dolgunluğum yok ama TENGA’yı ayrı tutarak söyleyebilirim ki Türkiye’de bu tarz bir ürün ile ilişkim hiç olmazdı. ‘İlişkim’ güzel bir kelime oldu bu burada, biraz kafalarda soru işareti bıraksın..

TENGA ürünlerini eline aldığında neler hissediyorsun? Erkeklerin sağlıklı bir cinsel hayat sürdürmelerinde TENGA’nın rolü nedir sence, yorumlarını alabilir miyiz?

Herkes biliyor yetişkin oyuncaklarının görüntüsünü, eminim ki Türkiye’deki birçok insan da benim gibi düşünüyor. TENGA’yı ilk defa bir fotoğrafçı arkadaşımda gördüm. Bizim neslimiz işe yarar ve pratik ürünleri seviyor. İşe yaramayacak bir ürüne ya da hantal bir ürüne para vermek istemeyiz. Bununla beraber, kişiliğimizi yansıtması da önemli. TENGA’nın tasarımı ilgi çekici, belli bir kalitesi ve marka değeri var. Bununla beraber, yüzeysel bir ürün değil, en ince detayına kadar düşünülüp üretilmiş. Dolayısıyla farklı olduğunu hissediyorsun. Sağlığa zararlı hiçbir kimyasal da yok, kaliteyi tasarımı, sunumu ve marka değeri ile hissettiriyor zaten. İlk gördüğümde farklı ve kaliteli bir marka olduğunu hemen anlamıştım. Nitekim sonuç ortada. Umarım tam bu noktada kimsenin aklına 2 yıldır kız arkadaşımın olmadığı gelmez :)

Türkiye’de cinsel sağlık ve cinsellik yeterince önemsenmiyor. Kadınlar bu konuda yeterince baskı altına alınmış durumdalar zaten. Erkekler ise, (böyle bir cümle kurmak da varmış kaderimde) bilinçsizce yaşıyorlar. Belki de cinsellik, çiftlerin paylaştıkları en keyifli ve değerli zamanlar kategorisinde başı çeken bir aktivite. Kadın bu konuda baskı nedeni ile bir şey öğrenememiş durumda, erkek de tek taraflı haz peşinde. Tabi ki en kötüyü anlatıyorum, ama yine de genel durum bahsettiğim tespit çevresinde bir yerlerde. Sağlıklı ve özellikle erkekler için başarılı bir cinsel hayat önemli. Partneri mutlu etmek her iki tarafın da görevi ve tabi ki bu görev için de bilinçli ve tabiri caiz ise antrenmanlı olmak gerekiyor. TENGA, gerçek deneyime en yakın hissi veriyor ve kendinizi tanımanızı sağlıyor.

Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

Rica ederim. Ben teşekkür ederim.

TENGA Türkiye Facebook TENGA Türkiye Twitter
Kargo 5TL
100TL Üzeri Kargo Bedava Paket Gizliliği
Kapıda Ödeme Axess'e 12 Taksit
Copyright© Pandoris® LTD. Her hakkı saklıdır.