Röportaj 05

Kış mevsimine hızla giriş yaptığımız şu günlerde dışarıda hava çok soğuk, biz ise İstanbul Beyoğlu’nda küçük bir cafe’de Kaan ile buluştuk. Bize yoğun iş ve akademi hayatından bahsetti, kendisiyle cinsellik, ilişkiler ve tabiki TENGA hakkında konuştuk.

Öncelikle röportaja zaman ayırabildiğin için çok teşekkürler. Sohbetimizin ilk sorusu bize profesyonel iş yaşamından bahsetmen ve neden bu yönde ilerlediğin?

Profesyonel iş yaşamı derken aslında profesyonel eğitim öğretim hayatımdan bahsetmem çok daha doğru olacak sanırım :) Üniversite hayatım Hacettepe Üniversitesi Fizik bölümünde başladı. 2 sene bu bölümle devam ettikten sonra hayatımın geri kalanını laboratuarlarda geçirmek istemediğimi farkedip bana çok daha uygun bir bölüme, Yeditepe Üniversitesi Ekonomi’ye transfer oldum. Özelleştiğim ve kariyerimi devam ettirmek istediğim konu ise Event Management (Etkinlik Yönetimi). Etkinlik Yönetimi her yıl popüleritesini arttıran çok geniş bir meslek dalı; temelde proje yönetiminin kullandığı tüm bileşenleri efektif olarak kullanır ve her türlü fuar, organizasyon, festival vb. etkinliklerin planlanması, pazarlanması ve yürütülmesini kapsar. Dolayısıyla çok yoğun mesai gerektiren, zorlu ama eğlenceli bir meslektir. Bu yönde ilerlememin en büyük nedeni karakterime çok paralel olması; yani gecesi gündüzü olmayan, alışılmış mesai saatlerine bağlı kalınmayan, doğası gereği eğlenceli, her an her yerde olabilme potansiyelini doğuran ve çok renkli kişilerden oluşan bir çevreye sahip olmanıza yardımcı olması.

Peki özelleştiğin bu konu hakkında şimdiye kadar ne gibi tecrübelerin oldu?

Üniversite hayatım boyunca Event Marketing (Etkinlik Pazarlaması) üzerine projeler yaptım. Türkiye'nin en büyük telekominikasyon firmalarının genç yetenek programlarına seçilerek iş tecrübeleri edindim. Futurist Summit, Rock’n Coke, Webrazzi Summit vb. birçok projede aktif görev aldım. Son olarak, Utrecht Üniversitesinde değişim öğrencisi olmadan hemen önce bir müddet AEG Facilities’de çalıştım. Dolayısıyla bu şirketin saha ekibiyle edindiğim deneyimi benim için çok değerlidir.

Etkinlik Yönetimi pazarının Türkiye’deki durumu nedir? Hedeflerini gerçekleştirebilmen için önünde zorlayıcı engeller var mı?

Şirketlerin kurum içi ve kurum dışı iletişim stratejilerinde yer alan, hedef kitleleriyle doğrudan etkileşime girebildikleri her türlü bayi toplantısı, lansman partisi, satış ve tanıtım aktivitesi, kutlama, tören, fuar vb organizasyonlara ‘etkinlik’ diyebiliriz. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kurumsal arenada bu gibi etkinliklere ihtiyaç her geçen gün artıyor ve bu etkinlikleri organize eden firma sayısı da talep ile paralel olarak çok hızlı büyüyor. Fakat, ülkemizde stabilitesi sağlanamayan politik ve ekonomik iç dinamikler, hayata geçirilecek projelerin kararlaştırılmış belirli bir bütçe dahilinde kurgulanması, yönetilmesi ve sağlıklı şekilde tamamlanmasının önüne bir çok engel çıkarıyor.

Yoğun iş ve okul temposundan vakit kaldığında nasıl aktivitelerle meşgul oluyorsun, kendini geliştirmek için başvurduğun yöntemler neler?

Ankara’da üniversite hayatıma ilk başladığımdan itibaren gerek sosyal, kültürel ve sanatsal, gerekse profesyonel anlamda oldukça aktiftim; Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve İtalya, İspanya, Polonya başta olmak üzere bir çok ülkede düzenlenen uluslararası projelere katıldım. İstanbul’a taşınmadan hemen önce Avrupa Birliği Gençlik projeleriyle ilgilenen bir derneğin başkanlıgını yürütme şansım oldu. Bununla birlikte 110 ülkede faaliyet gösteren, politik olmayan ve kar amacı gütmeyen AIESEC’te 1 sene boyunca yerel ve uluslararası bir çok projede yer aldım. Boş zamanlarımda perkusyon çalmayı ve squash oynamayı seviyorum. Bir de fırsat buldukça yamaç paraşütüyle uçuyorum.

Direk özel bir soruya geçiyoruz. Bir kadın seni nasıl mutlu edebilir?

Uzun süreli bir birliktelik istemediği, ısrarcı olmadığı ve tamamen bana bağlı olmadığı sürece çok mutlu olabilirim. Sanırım biraz fazla iddialı oluyor ama geleneksel, evde oturan, kendi tarzını yakalayamamış kadınların benden uzak durmasında fayda var diye düşünüyorum :)

Türkiye’de cinselliğin bastırılması sence ilişkileri ve evlilikleri tehdit eden bir durum mu?

Kesinlikle! Maalesef toplumumuzda seks ile ilgili tüm konuların ki buna korunma da dahil konuşulması ciddi bir tabu. Bu durum hem fiziksel, hem de psikolojik sağlık açısından son derece sakıncalı hale geliyor. Bırakın aile ve arkadaşlar arasında konuşulmasını, okullarda ve eğitim kurumlarında bile bahsedilmekten kaçınılması ergenlik çağındaki gençleri olumsuz etkiliyor. Böyle yoğun bir toplumsal baskıya maruz kalan gençler uzun vaadede ilişkilerinde ve evliliklerinde mutsuz, tatminsiz bir hayata sahip oluyor ki bu da ülkemizdeki yükselen boşanma oranlarını açıklıyor.

Bastırılmış cinsel duygulardan meydana çıkan psikolojik rahatsızlıklar ve eşlerle yaşanan cinsel uyuşmazlıklar ve problemler o kadar büyük boyutlarda ki bu durumun iş yaşamlarımızı bile etkilediği doktorlar tarafından sık sık dile getiriliyor. 80 milyona yaklaşan nüfusumuz var ama medyada Haydar Dümen’den başka seks terapisti yok, zaten onunla da herkes dalga geçiyor, idealist doktorlar bile kendilerine bir şekilde yer bulamıyorlar, problemleri dile getirmek ve cinselliği tartışmaya açmak için..

Hayatında hiç erotik shop’a gitmiş miydin? TENGA ve aynı kategorideki diğer markaları/ürünleri karşılaştırdığında aradaki en önemli farklılıklar sence neler? TENGA’nın Türkiye’de üzerine düşen sosyal sorumlulukları arasında neler olmalı?

Açıkcası Türkiye’de hiç gitmedim. Nedeni ise erotik shopların hep ücra köşelerde konumlanması ve sanki gidersek toplumun bize dayattığı şekilde yanlış bir şey yapıyormuşuz psikolojisine bürünme korkusuydu. Maalesef bu sosyal baskı gerçekten çok yoğun, zaten bu yüzden birçok kişi adult alışverişlerini internet üzerinden yapıyor. Yurt dışında +18 mağazalara eğlence amaçlı birçok kez gittim. Kalkınmış toplumlarda marketten nasıl ekmek alınıyorsa herhangi bir erotik ürün de o rahatlıkla satın alınıp tüketiliyor. TENGA’ya gelince, diğer tüm +18 oyuncaklardan benzersiz, kullanımı çok kolay, hijyenik, eğlenceli ve en önemlisi çok güvenilir bir global marka. Yurt dışında TENGA markasına defalarca rastladım. Türkiye pazarına girdiklerini öğrenince de gerçekten çok sevindim, çünkü bu markanın kalitesine ve müstehcenlik içermeyen anlayışına toplum olarak ihtiyacımız var. TENGA’yı utanmadan sıkılmadan tüketeceğimizi ve bunun da hem cinsel yaşamımız, hem de psikolojimizi daha sağlıklı bir seviyeye getireceğini düşünüyorum. Zaten Avrupa’da Amerika’da nasıl ve nerelerde satılıyorsa Türkiye’de aynı yöntemi izliyorlar. TENGA, üzerine düşen sorumluluğu devam ettirmek için eğitim kurumları, hastaneler ve hekimlerle iş birliğinde kalmayı sürdürmeli, yaygın görülen cinsel hastalıklar konusunda toplumu bilinçlendirmeye kesinlikle devam etmeli. Eminim cinsel tabuların yıkılmasına çok büyük katkı sağlıyorsunuz.

Bize zaman ayırdığın için çok teşekkürler.

Ben teşekkür ederim, çok keyifliydi.

TENGA Türkiye Facebook TENGA Türkiye Twitter
Kargo 5TL
100TL Üzeri Kargo Bedava Paket Gizliliği
Kapıda Ödeme Axess'e 12 Taksit
Copyright© Pandoris® LTD. Her hakkı saklıdır.